Hacettepe Üniversitesi Resmi Web Sitesi
Resimlere Bakmak İçin Tıklayınız
PROF. DR. HASAN TAHSİN FENDOĞLU
ANAYASA HUKUKU PROFESÖRÜ

İlk ve orta öğrenimini Elazığ ve İstanbul’da tamamladı. Üç yıllık lise öğrenimini bir yılda, pekiyi derece ile bitirerek Türkiye derecesi yaptı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi' ni bitirdi. Bir süre serbest avukatlık yaptı. Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesi’ nde, temel hak ve özgürlüklere ilişkin olarak yazdığı doktora tezini 1992 tarihinde İstanbul Üniversitesinde tamamlayarak “Kamu Hukuku Doktoru” (Ph.D.) oldu. Yargı bağımsızlığına ilişkin olarak bitirdiği doçentlik tezi ve diğer çalışmaları dikkate alınarak, üniversite doçenti unvanını kazandı. Yabancı dil sınavını iki dilden başardı. “Türkiye’de Demokrasinin Gelişimi ve Avrupa Birliği” isimli profesörlük tezi ve diğer çalışmaları dikkate alınarak Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Anayasa Hukuku Profesörü oldu. Akademik çalışmalar yanında bürokrasinin değişik kademelerinde görev yaptı. Başbakan Başmüşaviri, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ulusal Komitesi Başkanı, Birleşmiş Milletler UNESCO İnsan Hakları İhtisas Komitesi üyesi, Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu Üyesi, Bölge Kurulu Başkanı ve TRT Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı döneminde, kamuda ilk kez Türkiye İnsan Hakları Raporu’nu, Kayıp Çocuklar Raporu’nu, İşkence ve Kötü Muamele ile Etkin Mücadele Raporu’nu ve Töre Namus Cinayetleri Raporu’nu yayımladı. Avrupa Konseyi ile yapılan ve Adalet ve İçişleri Bakanlıkları ile birlikte gerçekleştirilen “Implementation of Human Rights Reforms in Turkey” Projesi’nin Başkanı olarak Avrupa ülkelerinde yapılan uygulamalarda Türk Heyetine başkanlık yaptı. İ.Ü Hukuk Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümünde Anayasa Hukuku Profesörü olarak bulundu. GAP Gazeteciler Birliği tarafından 2011 yılında yılın en başarılı hukuk adamı seçildi. 28 Mayıs 2009 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından RTÜK üyeliğine seçilen Fendoğlu, 23 Temmuz 2013 tarihinde Üst Kurul tarafından Başkan Vekili seçildi. RTÜK Başkan Vekilliği görevini 15 Temmuz 2015 tarihînde başarılı bir şekilde tamamladı. İngilizce, Arapça ve Farsça bilen Fendoğlu, halen Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevine devam etmektedir. Fendoğlu’nun, iki tanesi Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanmış; çok sayıda hukuk kitabı, yüzü aşkın bildiri, makale ve çalışmaları bulunmaktadır.

FENDOGLU

YAKIN GüNDEM

 • 171 Soruda Başkanlık Sistemi

  Atatürk Araştırma Merkezi Yayını arasında çıkan yeni kitabım: 171 Soruda Başkanlık Sistemi

  171 Soruda Başkanlık n
 • ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ

  Bugün saat 21 30 da Kanal A Televizyonunda Sn Fatin Dağıstanlı nın canlı yayın konuğu olacağım. Anayasa ve Başkanlık sistemini konuşacağız. 31.05.2016

  ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ
 • Türk Anayasa Hukukunda Normlar ve Hiyerarşisi (Dünü-Bugünü).

  Türkiye Adalet Akademisi Yayınları arasında çıkan yeni kitabım: Türk Anayasa Hukukunda Normlar ve Hiyerarşisi (Dünü-Bugünü).

  Türk Anayasa Hukukunda Normlar ve Hiyerarşisi (Dünü-Bugünü).
 • Yeni Anayasa ve Hükümet Sistemleri

  Bugün saat 19 00 da TV Net te Yeni Anayasa ve Hükümet Sistemleri üzerinde konuşacağız. 18.05.2016

  Yeni Anayasa ve Hükümet Sistemleri
 • AYM nin SON KARARI

  8 Mart 2016 Salı günü saat 14 00 de TV NET te AYM nin son kararını konuşacağız. 08.03.2016

  AYM nin SON KARARI
 • Birlik vakfı izmir şubesi tarafından organize edilen Anayasa Tartışması ve Başkanlık Sistemi

  Birlik vakfı izmir şubesi tarafından organize edilen Anayasa Tartışması ve Başkanlık Sistemi konulu konferansa davetli konuşmacı olarak katılacağım. Tarih:27.02.2016 Saat: 19:30 Yer:İzmir Konak Kız İmam Hatip Lisesi 27.02.2016

  Birlik Vakfı Konferans Salonunda Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi
 • Birlik Vakfı Konferans Salonunda Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi

  26 Ocak 2016 Salı günü saat 19 00 da Birlik Vakfı Konferans Salonunda Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi konusunu tartışacağız. (Şehit Adem Yavuz Sokak NO: 14/9- Kızılay/ANKARA)

  Birlik Vakfı Konferans Salonunda Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi
 • Ankara 12. Asliye Hukuk

  Paralel medyanın aleyhimize açtığı 3. Dosya olan Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2015/108 Esas sayılı dosyanın duruşma günü 19.01.2016.

  Ankara 12. Asliye Hukuk
 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı

  Paralel medyanın, aleyhimize Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı şikayette,dosyanın işlemden kaldırılmasına daha önce karar verilmişti.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı
 • Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi

  Paralel medya tarafından aleyhimize Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesine 2015/167 Esas ile açılan tazminat davasının reddine karar verildi.

  Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi
 • KANAL A HABER TV nin Canlı Yayın Konuğu

  Prof. Dr. Hasan Tahsin FENDOĞLU Bugün Saat: 16:00 da KANAL A nın Canlı Yayın Konuğu. Tuğba Dalkılıç ın sorularını cevaplayacak. 8/10/2015

  KANAL A HABER TV nin Canlı Yayın Konuğu
 • KANAL A HABER TV nin Canlı Yayın Konuğu

  Prof. Dr. Hasan Tahsin FENDOĞLU Saat: 13:00 de KANAL A HABER TV nin Canlı Yayın Konuğu 21 ANAYASASI ni değerlendiriyor.16-04-2015

  KANAL A HABER TV nin Canlı Yayın Konuğu
 • TÜRKİYE' DE BAŞKANLIK SİSTEMİ KİTABI ÇIKTI

  Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Tahsin FENDOĞLU'nun TÜRKİYE' DE BAŞKANLIK SİSTEMİ Kitabı çıktı. YETKİN YAYINEVİ 10.04.2015

  TÜRKİYE' DE BAŞKANLIK SİSTEMİ KİTABI ÇIKTI
 • 1.ULUSLARARASI ALTIN BAŞKAN ÖDÜLÜ

  Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Hasan Tahsin FENDOĞLU 1.ULUSLARARASI ALTIN BAŞKAN ÖDÜLÜ ALDI 03/04/2015

  1.ULUSLARARASI ALTIN BAŞKAN ÖDÜLÜ
 • SAYIN BAŞBAKAN PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU' NUN TEŞEKKÜR YAZISI

  SAYIN PROF. DR. HASAN T. FENDOĞLU HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ ANAYASA HUKUKU ANABİLİM DALI BAŞKANI ; GÖNDERME NEZAKETİNDE BULUNDUĞUNUZ " ÇOCUK HAKLARI HUKUKU " İSİMLİ KİTABINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLERİMİ İFADE EDER BAŞARILI ÇALIŞMLARINIZIN DEVAMINI DİLERİM . (16-03-2015)

  SAYIN BAŞBAKAN PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU' NUN TEŞEKKÜR YAZISI
 • ANADOLU BASIN BİRLİĞİ ÖDÜL TÖRENİ

  Anadolu basın birliğinin Malatya Şubesinin kuruluşunun 10. Yıl dönümünü münasebetiyle; Yeni Anayasada kişi hak ve özgürlüklerinin korunması ve bir çok yasal düzenlemelerdeki katkılarının yanı sıra, 1000 yıllık devlet geleneğinin devamı niteleğindeki başkanlık sisteminin geniş toplululuklara konferans ve panellerle anlatılmasına katkılarından dolayı Anadolu Basın Birliği Malatya Şubesi tarafından ödüle layık görülmüştür. (28-03-2015)

  ANADOLU BASIN BİRLİĞİ ÖDÜL TÖRENİ
 • YILIN EN BAŞARILI HUKUKÇUSU ÖDÜLÜ

  Prof. Dr. Hasan Tahsin FENDOĞLU' na YILIN EN BAŞARILI HUKUKÇUSU Ödülü Takdim edildi. (02-01-2015)

  YILIN EN BAŞARILI HUKUKÇUSU ÖDÜLÜ
 • SAYIN CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'A, HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

  Prof.Dr. Hasan Tahsin FENDOĞLU, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. (30.09.2014)

  SAYIN CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'A, HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
 • ULUSLARARASI HUKUKÇULAR BİRLİĞİ-AVRASYA HUKUK KURULTAYI

  Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Hasan Tahsin FENDOĞLU; Uluslararası Hukukçular Birliğinin Davetlisi olarak 03-07 Eylül 2014 tarihleri arasında Bosna-Hersek (Saraybosna)'te (4.09.2014)

  ULUSLARARASI HUKUKÇULAR BİRLİĞİ-AVRASYA HUKUK KURULTAYI
 • TÜRKİYE - KOSOVA MEDYA İŞBİRLİĞİ

  Türkiye - Kosova Medya İsbrliği Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu İle KPM (Makedonya Yayın Yüksek Kurulu ve Kosova Bağımsız Medya Komisyonu) Başkanı Adnan Merovci Tarafından İmzalandı. (15.05.2014)

  TÜRKİYE - KOSOVA MEDYA İŞBİRLİĞİ
 • MESLEKTE OTUZUNCU ONUR YILI

  Ankara Barosu Başkanlığı tarafından düzenlenen "Meslekte Otuzuncu Onur Yılı" plaket töreninde Prof.Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu'na plaketi Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Vedat Ahsen COŞAR, tarafından takdim edildi (14.07.2010)

  MESLEKTE OTUZUNCU ONUR YILI

YAZMIŞ OLDUĞU KİTAPLAR

Yazılan Kitaplar ile Akademik Çalışmalar
2015
 by   admin FENDOĞLU
2014
 by   admin FENDOĞLU
2012
 by   admin FENDOĞLU
2011
 by   admin FENDOĞLU
2000
 by   admin FENDOĞLU
1998
 by   admin FENDOĞLU
1997
 by   admin FENDOĞLU
1997
 by   admin FENDOĞLU
1996
 by   admin FENDOĞLU

İLETİŞİM

Aşağıdaki form ile tarafıma ulaşabilirsiniz


Kişisel Youtube Qr Code
Youtube
Kişisel Twitter Qr Code
Twitter
Kişisel Facebook Qr Code
Facebook
Kişisel Lokasyon Qr Code
Lokasyon
Kişisel Telefon Qr Code
Telefon

HUKUKA ADANMIŞ BİR ÖMÜR

HUKUKA ADANMIŞ BİR ÖMÜR: